Ana Sayfa Ana Sayfa

2. Baş Tacı KRAL / Muammer Berk


 BAŞ TACI KRAL

  Meşin bir yuvarlak… Peşinde iki farklı forma ve insanları ardında sürükleyen tılsımlı renkler.. İşte nasıl; sarının yanına en çok kırmızıyı yakıştırıyorsak biz, o parçalı forma da en çok ona yakışırdı şüphesiz. Taçsız Kral Metin Oktay’a!

 Efsane tanımının kişilere göre değiştiği günümüzde, efsanenin eş anlamlısıydı o. Dünya gözüyle görenin futbola dair en büyük mutluluğu, başkasından duyanların ‘keşke’si, yaşça kiminin babası kiminin dedesi ama her Galatasaraylının Metin Abisiydi o.

 Şimdinin yıldızları gollerden sonra sırtındaki ismini gösterirken, kendi isminden önce sırtındaki terli formayı kahraman yapandı o. Günümüzde takımlar on numara futbolcu arayadursun, topu ayağına yakıştırması, Galatasaray’ı zaferlere taşıması yanında on numara insandı o.

 Ona Taçsız Kral dendi. Sözde profesyonelliğin maddi hırslara bahane olduğu futbol dünyasında taçta da gözü olmazdı zaten. Sarı kırmızıya gönül verenleri üzmemek için babasına hitaben kurduğu o tarihi cümle, Taçsız Kral a kimilerinin tercih ettiği parayı değil Galatasaray’ın gelmiş geçmiş tüm taraftarının kalbinde kocaman bir taht kazandırdı. Eğer taraftarın sevgisini paraya değişmek profesyonellikse, o belki amatördü ama futbola, spor ahlakına damgasını vurmuş bir kahramandı.
‘’ Sevenleri üzmeyelim baba.’’ sözü bugün tribünde dillere pelesenk, izinde yürüyen sporculara ilham ve izinden gitme erdemini gösteremeyenlerin, her ne kadar dillerinden duyamasanız da, kalplerinde ince bir sızı olmuştur.

 Saha içinde golleriniz bir insan zekâsıyla zor hesap edilecek kadar çok, formanız herkesinkinden fazla ıslaksa ve siz bunun yanında gözle görünür özelliklerinizden çok kalpte iz bırakır davranışlarınızla bir camianın sevgilisi haline gelmişseniz zaten bir taca ihtiyacınız yoktur; çünkü artık baş tacı olmuşsunuz demektir.

 Bugün o dönem fanatik Galatasaraylı bir babanın oğlu olup onun ismini alma onurunu yaşayan birçok genç hala gururla taşıyor kralın anısını… Ve onu sevenler olarak biz, tribünde en çok onun ismini haykırırken zorluyoruz ses tellerimizi…

İşte bu sebeplerden biz Galatasaraylılar sporcuları zor beğeniyor, en çok taraftarla o sevgi bağını kurabilenleri basıyoruz bağrımıza. Çünkü BAZILARININ FORMASINDA İSMİNE İHTİYAÇ YOKTUR… SIRTINIZDA NE YAZARSA YAZSIN, EFSANE DİYE OKUNUR, TAÇSIZ KRAL DİYE SENELERCE ANLATILIR.

Tüm arma sevdalılarına hatıram olsun.

Muammer Berk 
Eylül 201219 Ekim 2012 Cuma 00:23

Atatürk ve Galatasaray
Unutmayacağız!
ultrAslan Forum
ultrAslan Ürünleri
Fotoğraf Galerisi
Copyright © 2001 - 2011 ultrAslan. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.